Nie można lekceważyć dziąseł!

progeniaW zasadzie każdy z nas, nawet małe dziecko, teoretycznie powinien wiedzieć, jak dbać o higienę jamy ustnej. Od najmłodszych lat powtarza się dzieciom, że zęby trzeba czyścić co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Takich zabiegów trzeba dokonywać regularnie, z wykorzystaniem szczoteczki o odpowiednim stopniu twardości oraz pasty do zębów, która szybko rozprawi się z chorobotwórczymi bakteriami. Taką pastą jest między innymi pasta Ajona, która dzięki brakowi fluoru może być wykorzystywana nawet przez dzieci czy kobiety w ciąży, bez narażania ich na zbyt wysoki, groźny poziom fluoru w organizmie. Zęby to jednak nie wszystko, o co należy dbać podczas codziennej higieny jam y ustnej. Równie ważne są dziąsła.

Oparcie dla zębów

Zęby człowieka są osadzone w dziąsłach. To w nich znajdują się korzenie i szyjki zębowe, decydujące o stabilności naszego uzębienia. Jeśli mamy kłopoty z dziąsłami, nieuchronne będą również problemy z samymi zębami.

Dziąsła człowieka są zbudowane z tkanki otaczającej zęby. Odpowiada ona za podtrzymanie zębów, ale i obrasta kości szczęki. Dzięki dziąsłom zęby i kości znajdują się w odpowiednim położeniu.

Nie można w żadnym przypadku lekceważyć podczas dokonywania zabiegów czyszczenia jamy ustnej, o naszych dziąsłach. Musimy je odpowiednio pielęgnować i co najmniej raz do roku kontrolować ich stan u lekarza stomatologa. Zdrowe dziąsła powinny mieć różowy kolor i ściśle przylegać do zębiny. Każde zmiany w strukturze dziąseł powinny budzić nasz uzasadniony niepokój.

Jeśli tylko zauważymy, że dziąsła zaczynają się obniżać, stają się krwistoczerwone lub nawet sine, krwawią i wywołują dolegliwości bólowe, natychmiast powinniśmy skonsultować się z dentystą. Alarmującym sygnałem jest opuchlizna czy brzydki zapach z ust. Wizyty w gabinecie dentystycznym nie należy odkładać, ponieważ w przeciwnym wypadku dziąsła przestaną pełnić oparcia dla zębów, te zaczną się chwiać i ostatecznie wypadną.

Dlaczego dziąsła chorują?

Dolegliwości związane z dziąsłami są powszechne, choć większość z nas nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Szacuje się, że nawet 90 proc. Polaków cierpi na podobne dolegliwości, m.in. zapalenia dziąseł, które może prowadzić do paradontozy. Podstawową chorób dziąseł jest zła higiena jamy ustnej. Czyszcząc zęby, nie zapominajmy o oczyszczeniu również i dziąseł. Co pewien czas u higienistki należy także zgłosić się na oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego.