Woda z cytryną niszczy zęby

water-1187656_640W okresie wzmożonego zachorowania na grypę i przeziębienia lub po to, aby stracić zbędne kilogramy, wiele osób wypija na czczo ciepłą wodę z cytryną i ewentualnie miodem. Ma to zapewnić odporność przed bakteriami i wirusami oraz mniejszy apetyt, a co za tym idzie – łatwiejsze gubienie tkanki tłuszczowej w ciągu całego dnia. Woda z cytryną wpływa pozytywnie na podwyższenie tempa naturalnego metabolizmu w ludzkim organizmie. Trzeba jednak wiedzieć, że ta prosta w gruncie rzeczy mikstura oddziałuje negatywnie na szkliwo zębów.

Niebezpieczny napój

Naukowcy ostrzegają przed nadużywaniem wody z cytryną. Napój ten tylko z pozoru wydaje się nieszkodliwy, dlatego podaje się go nawet dzieciom. Tymczasem, gorąca woda z cytryną może być niebezpieczna dla stanu naszego uzębienia. Kwaśny napój doprowadza do nieodwracalnych zmian w strukturze zęba, niszcząc szkliwo. Istnieje wiele badań naukowych, które w sposób jednoznaczny dowodzą szkodliwości wody z cytryną.

Sok ze świeżej cytryny posiada niską wartość pH – pomiędzy 2 i 3, co jest negatywnym środowiskiem dla uzębienia człowieka. Problem pogłębia się, jeśli sok z cytryny spożywamy w parze z gorącą wodą. Codzienne picie takich napojów powoduje zużycie zębów. Szkliwo staje się coraz słabsze i zaczyna pękać. Doprowadzamy w ten sposób do sytuacji, w której szkliwo mięknie i przyspieszona zostaje erozja zębów.

Efektem ubocznym jest również osłabienie dziąseł. Przestają one solidnie przytrzymywać zęby, a te pozostawione bez właściwej podpory mogą zacząć się chwiać i wypadać.

Czy musimy zrezygnować z wody z cytryną?

Chcąc zadbać o swoje zęby, niekoniecznie trzeba zrezygnować z picia gorącej wody z cytryną. Można tego dokonać, pijąc kwaśny napój przez słomkę, co ogranicza do minimum kontakt kwas z powierzchnią naszych zębów. Zaleca się również, aby po około pół godziny od spożycia wody z cytryną dokładnie wyczyścić zęby. Dzięki temu będą one solidnie chronione przed uszkodzeniem szkliwa i przed rozwojem chorobotwórczych bakterii, głównie tych powodujących powstawanie próchnicy. Najlepiej do tego celu wykorzystać dobrą pastę, taką jak Ajona, która nawet przy krótkotrwałym szczotkowaniu powierzchni zębów, usunie z nich pozostałości po pokarmach, bakterie i inne drobnoustroje.