Jak żyć z aparatem ortodontycznym?

Aparat na zębachW dzisiejszych czasach noszenie aparatu ortodontycznego, nie tylko przez nastolatków, ale również przez osoby dorosłe, nie jest powodem do wstydu. Jest to oznaka tego, że w wysokiej mierze dbamy o swoje zdrowie i estetyczny wygląd. Decydując się na noszenie aparatu ortodontycznego trzeba równocześnie wiedzieć, jak dbać o uzębienie i o sam aparat podczas miesięcy jego noszenia.

Higiena jamy ustnej

Nosząc aparat stały pacjent musi przestrzegać w sposób restrykcyjny zaleceń stomatologa dotyczących higieny. Należy myć zęby co najmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jest to o tyle istotne, że niewielkie elementy aparatu łatwo mogą zostać zabrudzone jedzeniem. Jeśli pod druty lub zameczki przedostanie się żywność, stanie się ona doskonałą pożywką dla bakterii. Nie można do tego dopuścić, dlatego trzeba koniecznie czyścić zęby z użyciem pasty szybko likwidującej wszelkie chorobotwórcze bakterie. Taką pastą jest pasta Ajona. Do tego, przy noszeniu aparatu ortodontycznego można stosować miękkie lub średniej twardości szczoteczki do zębów, zarówno manualne, jak i elektryczne. Dla precyzyjnego czyszczenia przestrzeni między zębowych i elementów aparatu można wykorzystać szczoteczki jednopęczkowe, umożliwiające dojście do trudno dostępnych miejsc. Nici dentystyczne i irygatory wodne także mogą okazać się dla pacjentów gabinetów ortodontycznych bardzo przydatne.

Jak i co jeść?

Nosząc aparat ortodontyczny pacjent musi stosować pewne ograniczenia w codziennym menu. Nie powinien spożywać produktów bardzo twardych, takich jak orzechy, aby nie zerwać żadnego elementu aparatu i aby twarda część nie utkwiła pod nim na stałe. Należy unikać produktów klejących, które oblepiają zęby i aparat, utrudniając utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Słodkie jedzenie także nie będzie zalecane, ponieważ spożywając słodycze i nie dbając należycie o zęby, pacjent diametralnie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy zębów.

Kiedy aparat sprawia dyskomfort

Założony na stałe aparat ortodontyczny powinien być w miarę wygodny w noszeniu. Dlatego też wszelkie jego ostre elementy można osłonić przy użyciu specjalnego wosku lub silikonu ortodontycznego. Unikniemy w ten sposób poważnych otarć błony śluzowej jamy ustnej.