Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

0009734977W-849x565Wiele osób zmaga się dziś z problemem krzywego uzębienia, ale na szczęście, można mu zaradzić, zakładając na zęby specjalny, indywidualnie dobrany, aparat ortodontyczny. W przypadku głębokich wad zgryzu krzywych zębów trzeba nosić taki aparat nawet kilka lat i składać regularnie wizyty w gabinecie ortodontycznym, aby zgryz rzeczywiście, powoli został wyprostowany, a pacjent mógł chwalić się idealnym uśmiechem. Jeśli już decydujemy się na aparat ortodontyczny, powinniśmy być jednocześnie świadomi, faktu, że jego noszenie nie jest do końca przyjemne. Wiąże się ono z wieloma niedogodnościami.

Minusy aparatu ortodontycznego

Przede wszystkim, pierwsze miesiące noszenia aparatu ortodontycznego mogą być związane z odczuwaniem nieustającego bólu zębów. Przy każdym „przekręceniu” zamków w aparacie, które zlokalizowane są na każdym zębie, ortodonta stara się przemieścić zęby w odpowiednie miejsca. Siłą rzeczy, cała szczęka – zęby i dziąsła mogą być porządnie obolałe.

Aparat może przeszkadzać w mówieniu i jedzeniu. Na pewien czas musimy więc zrezygnować ze spożywania twardych pokarmów, czy jedzenia cukierków typu krówki, które mocno oblepiają nasze zęby i są trudne do usunięcia nawet wówczas, gdy nie nosimy aparatu.

Niektórzy pacjenci, mający aparat ortodontyczny zaczynają mówić niewyraźnie lub seplenić, ale z czasem ich dykcja się poprawia.

Względy estetyczne mają tu znacznie mniejsze znaczenie, bowiem można już założyć niemalże niewidoczne, przeźroczyste aparaty ortodontyczne, które na pierwszy rzut oka nie będą raczej zauważalne.

Znacznie trudniej czyści się zęby nosząc aparat. Jak w takim przypadku zachować odpowiednią higienę jamy ustnej?

Mycie zębów przy aparacie ortodontycznym

Wykorzystując pastę Ajona można skutecznie usunąć pozostałości jedzenia i baterie z jamy ustnej, nawet nosząc aparat prostujący zęby. Trzeba jednak w tym celu wykorzystywać specjalne szczoteczki, dostosowane do potrzeb osób z aparatem nazębnym. Pozwalają one czyścić przestrzenie między zębowe, czy powierzchnie pod drutami w aparacie, gdzie łatwo osadzają się resztki jedzenia. Pastą Ajona trzeba czyścić zęby częściej przy aparacie ortodontycznym, niż kiedy go nie nosimy. Zęby są bowiem tu narażone na łatwiejszy rozwój bakterii i powstanie płytki nazębnej. Nie można dopuścić do sytuacji, w której przy aparacie ortodontycznym zęby zaczną się psuć.