Ile kosztuje założenie korony na zęba?

3d render of jaw with teeth and dental crown restoration over white background

Czasami zdarza się tak, że ząb zostaje na tyle uszkodzony, że konieczna jest jego całkowita lub częściowa wymiana na protezę.

Niekiedy wystarczy jedynie jego nadbudowanie. Obecnie stomatologia oferuje wiele rozwiązań w tym zakresie. Jednym z najczęściej wykonywanych są korony zębowe. Czym one dokładnie są? Jaki jest koszt ich założenia i w jaki sposób można dbać o zęby, by w przyszłości uniknąć zakładania kolejnych protez?

Czym są korony zębowe? Jak należy o nie dbać?

Korony to jeden z rodzajów protez zębowych. Najczęściej stosowane są w sytuacji, gdy ząb został zniszczony w wyniku próchnicy, a także po leczeniu protetycznym czy kanałowym. Niekiedy są stosowane również na implantach zębowych w przypadku odtwarzania utraconych w różnych okolicznościach zębów. Korony zębowe mogą być wykonywane z różnych materiałów. Od tego zależy ich jakość oraz wygoda noszenia. Najczęściej spotykanym rodzajem koron jest ta wykonana z metalowej podbudowy oraz licowania wykonanego z porcelany. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się korony z tlenku cyrkonu.

Jeżeli chodzi o pielęgnację tego rodzaju protez zębowych, to zaleca się regularne szczotkowanie przy pomocy akcesoriów stosowanych na co dzień. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w szczoteczkę jednopęczkową oraz irygator, co znacznie ułatwi czyszczenie przestrzeni między zębowych.

Ile kosztuje założenie korony zębowej? Jakie są koszty innych rodzajów protez zębowych?

Koszt koron protetycznych w głównej mierze zależy od tego, na jaki czas może ona być założona oraz z jakiego materiału jest wykonana. Przykładowo zwykła korona czasowa to koszt około 100 zł. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że do ceny należy doliczyć koszt usługi, która może różnie kosztować w zależności od miasta oraz indywidualnego cennika danej kliniki. Korona porcelanowa na podbudowie metalowej to już koszt około 800 zł. Podobnie plasuje się cena koron porcelanowych na złocie. Jeżeli zdecydujesz się na koronę pełnoceramiczną, musisz liczyć się z kosztem ok. 1300 – 1800 zł. Jeżeli chodzi o innego rodzaju protezy, to ich koszt może wynosić: szyna relaksacyjna twarda ok. 400 zł, wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego ok. 350 zł, protezy szkieletowe komplet to koszt ok. 2600 zł. Pamiętaj, że cennik w różnych gabinetach protetycznych i dentystycznych może się różnić. Dochodzą też koszty dodatkowe np. związane z mocowaniem lub zdejmowaniem protez.

Jak dbać o zęby, by uniknąć konieczności noszenia protez zębowych?

Jeżeli chcesz uniknąć konieczności noszenia protez zębowych, musisz odpowiednio dbać o swoje zęby. Ale jak to zrobić? Przede wszystkim postaw na profilaktykę i odpowiednią higieną jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów przy pomocy dobrze dobranej pasty, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębowej. Nie zapomnij o stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznych. Regularnie odwiedzaj też dentystę w celu kontroli uzębienia, a także usuwania kamienia i wykonywania innych zabiegów w razie konieczności. Więcej przydatnych porad na ten temat znajdziesz w artykule: Własne zęby są lepsze niż proteza! Co zrobić, aby uniknąć ekstrakcji zęba?