Węgiel, olej kokosowy, nakładki: które metody wybielania zębów działają?

Na wyciągnięcie ręki pojawia się wiele domowych metod wybielania zębów. Sprawdź, czy są skuteczne i bezpieczne!

Węglem, olejem kokosowym, a może sodą? Na fali mody na wszystko, co naturalne, pojawia się też wiele domowych specyfików, które mają służyć wybielaniu zębów. Dochodzi do nich wiele bardziej tradycyjnych metod, jak pasty i paski apteczne. Które z nich rzeczywiście działają?

Naturalne sposoby wybielania zębów w domu

Wśród naturalnych sposobów na wybielanie zębów króluje kokos. Olej kokosowy szturmem zdobywał rynek, jednak po kilku latach okazało się, że nie jest aż tak zdrowy i wszechstronny, jak mogło się wydawać. Podobnie jest z domowymi metodami na wybielanie zębów na bazie tego oleju. Najskuteczniejszą z nich ma być ssanie oleju, jednak nie ma żadnych dowodów na to, że w ten sposób da się wybielić zęby.

Czy węgiel wybiela zęby?

Kolejną metodą na wybielenie zębów jest używanie past na bazie węgla. Tu również nie istnieje żaden dowód na to, że taka metoda działa. Warto też zastanowić się, czy gdyby działała, to nasi przodkowie nie opracowaliby już dawno temu takich past zamiast tych, które kupujemy w sklepie? Dodatkowo takie naturalne specyfiki mogą nawet zetrzeć warstwę szkliwa, niszcząc zęby. Efekt „wybielający” opiera się tu raczej na kontraście – w zderzeniu z czernią węgla zęby faktycznie już podczas mycia taką pastą wydają się śnieżnobiałe.

Wybielanie zębów nakładkami w domu

Bardziej efektywne są apteczne pasty i nakładki na zęby, które zawierają faktycznie wybielające substancje. Jednak, jak podkreśla personel kliniki Stomatologia Borowski ze Starachowic, która zajmuje się wybielaniem zębów, proces zmiany odcienia szkliwa jest bardziej złożony, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Przebarwienia mogą mieć podłoże:

  • endogenne, czyli uwarunkowane genetycznie;
  • związane z wiekiem;
  • egzogenne – warunkowane przez dietę i nawyki;
  • chorobowe.

Niefachowo dobrana metoda wybielania zębów może być nieskuteczna. Może też jedynie maskować oznaki poważniejszych uszkodzeń czy chorób, które powinny być wyeliminowane. Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że najskuteczniejsze metody domowego wybielania zębów i tak wymagają kontrolnej wizyty u dentysty. To on przygotowuje nakładki zgodne z kształtem zębów pacjenta i dobiera moc roztworu. W przeciwnym razie kuracja może być nieskuteczna, a nawet groźna, w przypadku preparatów z internetu o nieznanym składzie. Dlatego również domowe wybielanie zębów powinno być koniecznie poprzedzone konsultacją u dentysty. Osoby, które zwracają uwagę na to, ile kosztuje wybielanie, mogą uważać, że kuracja pod kontrolą dentysty to zbyt duże koszty. Jednak takie wybielanie zębów faktycznie działa, w przeciwieństwie do past i nakładek z drogerii. Może się okazać, że lata stosowania takich specyfików będą nieskuteczne, a i tak cenowo będą kosztowały tyle, ile wybielanie w gabinecie.

Na czym polega wybielanie zębów w gabinecie?

Każda wizyta u dentysty składa się ze skalingu i piaskowania. Czasem okazuje się, że już te zabiegi pomagają usunąć niewielki osad po kawie czy herbacie z zębów. Jeśli to za mało, razem z dentystą można pomyśleć o skuteczniejszym rozwiązaniu. Dentyści z kliniki Borowski w Starachowicach polecają następujące metody wybielania:

  • wybielanie martwych zębów,
  • wybielanie nakładkowe w domu,
  • wybielanie metodą Beyond.

Nakładkowe wybielanie zębów w domu

Pozwala uzyskać stopniowy efekt i jest stosunkowo niedrogie. Wymaga jednak od pacjenta dyscypliny. Poza tym do przeciwwskazań należy próchnica czy nadwrażliwość zębów. Warto omówić to ze swoim dentystą podczas konsultacji.

Wybielanie zębów metodą Beyond

Niektóre gabinety wciąż oferują inwazyjne metody wybielania zębów, polegające na częściowym starciu szkliwa. Na szczęście istnieją też nowocześniejsze metody, takie jak wybielanie zębów Beyond. Polega na podobnej zasadzie, jak wybielanie nakładkowe, tylko że zamyka się w jednej wizycie. W jej trakcie na zęby nakładany jest żel, który następnie zostaje aktywowany pod wpływem światła ze specjalnego urządzenia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie gabinetu www.stomatologiaborowski.pl