Czy tytanowe implanty są najlepsze?

implantyKiedy własne zęby pacjenta są niemożliwe do uratowania, dentysta musi zadecydować, w jaki sposób je zastąpić. Do wyboru ma protezy stałe i ruchome, między innymi implanty, które zastępują naturalne korzenie zębów. Na implantach buduje się mosty protetyczne, czy pojedyncze korony zębowe, uzupełniając w ten sposób braki w uzębieniu pacjentów. Wadą implantów jest przede wszystkim to, że są one kosztowne. Dlatego też, jeśli nie chcemy przedwcześnie stracić swoich zębów, powinniśmy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Wystarczy co najmniej dwa razy dziennie czyścić zęby pastą Ajona, która szybko likwiduje wszystkie bakterie bytujące w jamie ustnej, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji. Do tego trzeba regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, aby dentysta na bieżąco mógł kontrolować stan zębów i podejmować się ich ewentualnego leczenia. Jeśli jednak zęby są już tak zepsute, że nie nadają się do leczenia, ale do usunięcia, być może warto rozważyć możliwość zastosowania implantów, zapewniających efekt na długie lata. Są one sposobem na piękny uśmiech. Wyróżniamy implanty tytanowe lub cyrkonowe. Jakie są lepsze?

Trudne pytanie

Nie można w sposób jednoznaczny powiedzieć, że implanty tytanowe są lepsze od implantów cyrkonowych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, co różni oba rozwiązania i na tej podstawie wybrać takie, które będzie lepsze w przypadku konkretnego pacjenta.

Implanty tytanowe

Zdecydowana większość implantów zębowych stosowanych w światowej stomatologii, wykonanych jest z tytanu. Jest on trwałym, solidnym materiałem. Implanty tytanowe po raz pierwszy zastosowano w 1965 roku. Od tego czasu technologia dentystyczna poszła do przodu. Implanty tytanowe świetnie łączą się z komórkami kostnymi. Zrastają się z kością szczęki lub żuchwy, w której są umieszczane. Pozwala to na stabilne i długotrwałe użytkowanie zęba i swobodne spożywanie wszelkiego rodzaju pokarmów. Implant ma postać śruby, wkręcanej w odpowiednio wybrane miejsce w szczęce. Tytan występuje w kolorze ciemno szarym, co może wywoływać pewne problemy z estetyką uzębienia, zwłaszcza, jeśli dziąsła pacjenta się obniżają, ukazując tytanową śrubę.

Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe produkowane są z materiału ceramicznego i są nowością na rynku stomatologicznym. Substancja, z której są produkowane przypomina naturalną tkankę zęba. Jest odporna na ścierani i korozję, ma wysokie właściwości mechaniczne, a ponadto łatwo wiąże się z tkanką kostną człowieka. Z tej samej substancji produkowane są protezy stawu biodrowego. Implanty cyrkonowe są całkowicie bezpieczne i komfortowe w zastosowaniu. Polecane są w przypadku uczulenia na tytan czy problemów z zanikiem kości i retrakcją dziąseł.