Jak dbać o zęby?

Codzienna pielęgnacja zębów jest niezwykle ważna w zachowaniu zdrowia na długie lata. Problemy z jamą ustną mogą w krótkim czasie bardzo przybrać na sile, dlatego gdy tylko zauważymy, że dzieje się coś w tym obszarze trzeba niezwłocznie zacząć działać.

Kluczowe w dbaniu o zęby jest codzienne dokładne czyszczenie ich. Musi mieć to miejsce przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Najlepiej posłuży do tego pasta przeznaczona do naszego typu zębów oraz dobra szczoteczka. Najdokładniej doczyścimy płytkę używając szczotki elektrycznej. Oprócz tych akcesoriów przydadzą się nam nici dentystyczne oraz dobry płyn do płukania jamy ustnej. Posiadając te rzeczy możemy na codzień dokładnie zadbać o kondycję zębów.

Konieczne dla zdrowia zębów jest to, aby przynajmniej raz na pół roku obejrzał je doświadczony dentysta. Stomatolog dokładnie sprawdzi naszą jamę ustną oraz oceni, czy potrzebne są określone zabiegi. Kiedy już odwiedzimy gabinet stomatologiczny warto przynajmniej raz na kilka lat zrobić zdjęcie RTG wszystkich zębów, czyli pantomogram. Pozwoli to na ocenienie stanu całego uzębienia oraz przyzębia. Na podstawie pantomogramu dentysta jest w stanie sprawdzić wszystkie struktury anatomiczne oraz możliwe nieprawidłowości. Takie zdjęcie jest konieczne jeśli chcemy ocenić stan zębów zatrzymanych, głównie ósemek. Stomatolog wie, czy należy je usunąć, czy nie stanowią one zagrożenia.

Jakie są wskazania do zrobienia zdjęcia pantomograficznego?

Pantomogram jest konieczny w następujących sytuacjach:

  • kiedy planujemy leczyć zęby pod względem ortodontycznym,
  • kiedy chcemy założyć implanty zębów,
  • kiedy wystąpiły określone choroby przyzębia,
  • kiedy próchnica zębów jest na zaawansowanym poziomie,
  • kiedy nastąpiły różnego rodzaju urazy szczęki,
  • w przypadku, gdy konieczne jest usuwanie zębów,
  • kiedy ma miejsce kamica ślinianki.

Kluczowe w dbaniu o zęby jest również zachowanie odpowiedniej diety. Nic tak nie naraża zębów na próchnicę, jak częste spożywanie cukru oraz słodyczy. Warto unikać zbyt zimnych oraz zbyt gorących napojów, jeśli nasze zęby są wrażliwe. Nie używajmy zębów do przerywania różnych sznurków lub innych tworzyw zamiast nożyczek. Właściwe dbanie o zęby może przyczynić się do tego, że w przyszłości nie będziemy potrzebować protez oraz implantów.