Jak prawidłowo myć zęby?

0009466206V-849x565Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że higiena jamy ustnej jest koniecznością, dla zapewnienia ich zdrowej kondycji i pięknego wyglądu. Dzięki zwyczajnemu, ale regularnemu szczotkowaniu zębów, możemy ustrzec się wielu problemów, nie tylko natury estetycznej. Nasze zęby dzięki troskliwej opiece i pielęgnacji nie będą się psuć. Problem w tym, że wielu z nas nie wie, w jaki sposób technicznie czyścić zęby, dlatego dziwi się, że pomimo stosowanych zabiegów z zakresu higieny jamy ustnej, nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów i zęby gdzieniegdzie zaczynają się psuć.

Odpowiednia technika

Czyszczenie zębów powinno być obowiązkowe dla każdego, bez względu na wiek i stan uzębienia. Przynajmniej dwa razy dziennie powinniśmy sięgać po odpowiedniej twardości szczoteczkę i pastę do zębów. Dobrze jest też korzystać na co dzień z płynów do płukania ust i nici dentystycznych, które umożliwią usunięcie pozostałości pokarmów z trudno dostępnych miejsc i cienkich szczelin. Jeśli pozostawimy je tam, gdzie są, będą znakomitą pożywką dla bakterii chorobotwórczych, odpowiadających między innymi za próchnicę zębów. Optymalnie byłoby, gdyby czyścić zęby także po każdym dużym posiłku, np. po obiedzie. Pozostałości pokarmów w jamie ustnej doprowadzają do szybszego psucia zębów.

Szczoteczką należy wykonywać różne ruchy – okrężne, poziomie i pionowe. Dobrze jest „wymiatać” nią brud z zębów, płytkę nazębną i pozostałości pokarmów od góry zęba do dołu. Czyszczenie języka i wewnętrznych części jamy ustnej także jest obowiązkowe przy każdym myciu zębów.

Dobra pasta

Tak samo jak technika czyszczenia zębów, istotna dla zachowania ich dobrego zdrowia jest pasta do zębów wykorzystywana do szczotkowania. Powinna ona odpowiadać pacjentowi i jednocześnie usuwać w możliwie jak najkrótszym czasie wszelkie chorobotwórcze bakterie. Taką pastą jest Ajona, która nie zawiera fluoru, ale jest to jej atut w wielu przypadkach. Musimy mieć świadomość, że przedawkowanie fluoru, który jest wprowadzany do organizmu człowieka nie tylko przy myciu zębów pastą z fluorem, ale i z innymi produktami spożywczymi, może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia.