Jak przyspieszyć uzyskanie pozytywnych wyników leczenia ortodontycznego?

ortodontaNa leczenie w gabinecie ortodontycznym decyduje się coraz więcej z nas – nie tylko troskliwi rodzice dbając o zdrowie swoich pociech zapisują je na wizyty u ortodontów i zakładają aparaty stałe, jeśli jest taka konieczność. Również osoby dorosłe, które chcą rozprawić się ze swoim nieestetycznym, krzywym uzębieniem, decydują się na podobny krok. Nie chcą jednak poświęcać nawet 36 miesięcy na leczenie aparatem ortodontycznym. Chcą natychmiast widzieć efekty leczenia. Na szczęście, nowoczesna medycyna może w zdecydowany sposób skrócić czas niezbędny na leczenie krzywych zębów i wad zgryzu. W jaki sposób?

Zabieg dekortykacji

Generalnie długość leczenia ortodontycznego, dzięki któremu można uzyskać piękny uśmiech i równe zęby, uzależniona jest od indywidualnych warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Jednym wystarczy założenie aparatu na pół roku, inni nawet 2-3 lata muszą w nim chodzić i zgłaszać się na regularne wizyty w gabinecie ortodonty.

Aby przyspieszyć leczenie ortodontyczne aparatem stałym coraz częściej stosowany jest zabieg dekortykacji. Jest to zabieg bezkrwawy, ponieważ przeprowadza się go bez konieczności wykorzystania tradycyjnego skalpela. Polega on na delikatnym nacięciu wyrostków zębodołowych w kości szczęki z wykorzystaniem piezochirurgii. Zabieg nie uszkadza okolicznych tkanek miękkich, bowiem ortodonta stosuje w jego przypadku urządzenie ultradźwiękowe.

Zabieg wykonywany jest po założeniu na zęby pacjenta aparatu ortodontycznego stałego, aparatu typu invisalign czy clear aligner. Dekortykacja pozwala na przyspieszenie procesu przesuwania się zębów na prawidłowe pozycje w jamie ustnej pacjenta, ale jednocześnie wymusza na nim częstsze wizyty u ortodonty – nawet co dwa tygodnie. Lekarz sprawdzi postępy w leczeniu i odpowiednio ustawi aparat. Dzięki zabiegowi leczenie może trwać około 4-6 miesięcy, maksymalnie do 12 miesięcy. To znacznie krócej niż bez dekortykacji.

Trzeba dbać o nowe zęby

Po zdjęciu aparatu stałego z zębów pacjenta należy zadbać o nie w najwyższej mierze. Część pacjentów od razu decyduje się na wybielanie zębów, dzięki czemu uzyskują one piękny biały odcień. Nie należy zapominać jednocześnie i o tym, aby zarówno w trakcie leczenia, jak i po nim dbać o zęby czyszcząc je co najmniej dwa razy dziennie z wykorzystaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Zapewni nam to zdrowe zęby, którymi będziemy cieszyli się przez długie lata.