Jak się przygotować do wizyty u ortodonty?

Beautiful girl with dental braces at the reception at the dentist.

Marzysz o pięknym hollywoodzkim uśmiechu? Krzywy zgryz od lat jest Twoim największym kompleksem, który wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie i kontakty z innymi ludźmi? Czas coś zmienić. Dziś podpowiemy jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty i czego możesz spodziewać się podczas takiego spotkania.

Pierwsza wizyta u ortodonty – czego się spodziewać?

Decyzja zapadła. Zawalczysz o piękny uśmiech i podejmiesz leczenie u ortodonty. Właśnie zapisałeś się na pierwszą wizytę i zastanawiasz się jak będzie ona przebiegać? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wybierając się do ortodonty na pierwszą wizytę możesz być w trakcie leczenia stomatologicznego. Pierwsza wizyta ma zwykle charakter konsultacji. Pamiętaj jednak, że zęby powinny zostać wyleczone do momentu założenia aparatu ortodontycznego.

Na pierwsze spotkanie z ortodontą nie zapomnij zabrać dotychczasowej dokumentacji medycznej. Jeśli posiadasz aktualne zdjęcie RTG szczęki, koniecznie zabierz je ze sobą.

Jak będzie przebiegała wizyta? Ortodonta oceni stan Twojego uzębienia – na podstawie przeglądu i zdjęcia RTG (jeśli go nie posiadasz otrzymasz skierowanie i zostaniesz poproszony o dostarczenie zdjęcia na następną wizytę). Lekarz zapyta Cię także o współtowarzyszące dolegliwości – np.: bóle głowy, zgrzytanie zębów czy problemy z oddychaniem. Porozmawiacie pewnie o Twojej motywacji – co skłoniło Cię do podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia, a także oczekiwanych efektach.

Ortodonta na podstawie zebranych informacji i przeprowadzonego badania powinien przedstawić propozycję leczenia – poinformować nas o wszystkich planowanych etapach leczenia, ile mniej więcej będą trwały poszczególne z nich i z jakim kosztem dla pacjenta się to wiąże.

Nie bój się zadawać pytań podczas wizyty – jeśli czegoś nie wiesz, coś Cię niepokoi, czy czegoś nie zrozumiesz. Możesz przygotować także zestaw pytań przed wizytą i spisać je na kartce, by nic Ci nie umknęło. Doświadczony ortodonta nie będzie zdziwiony i cierpliwie odpowie na Twoje pytania.

Szukasz sprawdzonego gabinetu ortodontycznego? Zapoznaj się z ofertą http://www.dadent.pl i umów się na wizytę. Doktor Bashar Harateh odpowie na każde Państwa pytanie i profesjonalnie poprowadzi proces leczenia.

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Problemy z uzębieniem są nie tylko defektem kosmetycznym, mogą wpływać także na nasze samopoczucie, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Do ortodonty należy udać się, gdy zauważysz u siebie następujące objawy:

  • asymetryczne rysy twarzy;
  • problemy z oddychaniem – oddychanie głównie przez usta;
  • stale otwarte usta;
  • nieprawidłowe uszeregowanie zębów (nadmierne stłoczenie lub szpary między zębami);
  • zgrzytanie zębami – zwłaszcza nocą;
  • ścieranie się zębów;
  • odsłonięte szyjki zębowe.

Jeśli zauważysz u siebie, któryś z powyższych symptomów, nie zwlekaj i czym prędzej umów wizytę u ortodonty.