Kiedy należy wybrać się do ortodonty?

ortodontaPiękne, białe zęby są efektem restrykcyjnego przestrzegania higieny jamy ustnej. Należy przede wszystkim myć zęby rano i wieczorem, albo najlepiej po każdym posiłku, z zastosowaniem dobrej pasty do zębów, która szybko usuwa wszystkie chorobotwórcze bakterie. Taką pastą jest pasta Ajona. Warto również co najmniej raz na pół roku odwiedzać stomatologa, który sprawdzi, czy nie ma ognisk próchnicowy i czy zęby nie kwalifikują się do leczenia. Oprócz tego u wielu osób będzie istniała potrzeba konsultacji z ortodontą.

Stomatolog niezbędny, ortodonta potrzebny

Wizyty w gabinecie dentystycznym są koniecznością już w przypadku małych dzieci. W wieku 34 lat dziecko powinno mieć już pierwszą wizytę kontrolną u stomatologa za sobą. Jeśli lekarz wcześnie dostrzeże niewielkie ubytki w zębach, będzie mógł szybko przeciwdziałać próchnicy i poważnym ubytkom.

Zaleca się wizyty u stomatologa raz lub dwa razy do roku, jeśli chodzi o wizyty kontrolne z przeglądem uzębienia. Częściej należy umawiać się na wizyty, jeśli występują problemy z zębami i wymagają one leczenia.

Natomiast wizyta w gabinecie ortodontycznym będzie niezbędna tylko dla niektórych pacjentów. Jak rozpoznać, że z dzieckiem lub z własnymi zębami trzeba wybrać się na konsultacje do takiego specjalisty?

Objawy wskazujące na potrzebną konsultację u ortodonty

Do ortodonty z dzieckiem należy wybrać się, jeśli stale ma otwartą buzię i oddycha ustami. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, najczęściej na skutek powikłań próchnicowych również jest powodem, dla którego taka konsultacja okazuje się przydatna. Poza tym, dziecko z asymetrią w rysach twarzy, z wadami wymowy, dysfunkcją języka, nadmiernie wysuniętą lub cofniętą brodą oraz z nieprawidłowo uszeregowaniem zębów również powinni zostać przyprowadzone przez rodzica do gabinetu ortodonty. Potrzeba konsultacji może wynikać ze szkodliwych nawyków dziecka, np. ssania palca czy obgryzania paznokci.

Dorosły powinien skonsultować się z ortodontą, jeśli posiada stłoczone zęby, odsłaniają się szyjki zębów, albo zęby nadmiernie się ścierają. Pacjent powinien udać się do ortodonty, gdy zgrzyta zębami, ma szpary pomiędzy zębami czy nadmiernie odkłada się na nich kamień.