Jak sprawdzić, czy mamy płytkę nazębną?

Na naszych zębach nieustannie narasta tzw. płytka nazębna, która dla nas samych zwykle pozostaje niewidoczna gołym okiem. Należy jednak dbać o codzienne usuwanie płytki nazębnej, ponieważ jest ona zagrożeniem dla zdrowia zębów i całej jamy ustnej. Dzieje się to dlatego, że płytka nazębna jest pożywką dla bakterii mogących wywoływać groźne choroby zębów i przyzębia, w tym próchnicę. Jeśli nie zadbamy więc o bieżące usuwanie płytki z naszych zębów, będziemy stwarzać w naszej jamie ustnej doskonałe wprost środowisko do rozwoju bakterii, a tego raczej chcielibyśmy uniknąć. Jak zatem walczyć z płytką nazębną i jak w ogóle rozpoznać, że jest ona i naszym problemem?

Higiena jamy ustnej

Jak zwykle w przypadku dbania o jamę ustną najważniejsze jest zachowywanie podstawowych zasad dotyczących szczotkowania zębów. Jeśli każdego dnia, co najmniej dwa razy wyszczotkujemy zęby przy użyciu pasty Ajona, skutecznie będziemy walczyć z chorobotwórczymi bakteriami i będziemy efektywnie usuwali płytkę nazębną. Pasta Ajona działa szybko i zabija do 100% bakterii bytujących na naszych zębach, dziąsłach czy języku. Warto codzienne szczotkowanie zębów dodatkowo uzupełnić o nitkowanie przestrzeni między zębowych oraz o płukanie zębów płynem do płukania jamy ustnej. Dzięki temu zapewnimy najlepszą ochronę naszym zębom i nie dopuścimy do narastania płytki nazębnej.

Czy mam płytkę nazębną?

Na to pytanie można odpowiedzieć po wizycie chociażby w gabinecie dentystycznym. Co najmniej raz na pół roku powinniśmy odwiedzać naszego stomatologa, aby mógł on dokonać przeglądu naszego uzębienia i zaleczyć ewentualne ubytki. On również może bezbłędnie rozpoznać, czy płytka nazębna zanadto narasta w naszej jamie ustnej, czy też nie.

Płytka nazębna jest kleistą, bezbarwną mazią, niewidoczną gołym okiem. Istnieją produkty potrafiące ujawnić płytkę nazębną w naszej jamie ustnej. Zawierają one zupełnie nieszkodliwy dla naszych zębów barwnik, wchodzący w reakcję z płytką nazębną pozostawioną po ich wyszczotkowaniu. Jeśli na zębach zobaczymy po użyciu tego preparatu zabarwione obszary, możemy sprawdzić, gdzie niedokładnie umyliśmy zęby i zwrócić na takie obszary uwagę przy kolejnym szczotkowaniu zębów.

Przed użyciem produktu barwiącego płytkę nazębną należy dobrze umyć zęby. Preparaty ujawniające płytkę nazębną występują w formie pastylek lub płynów.