Jak zaoszczędzić na wizytach u dentysty?

Leczenie zębów może być bardzo kosztowne, zwłaszcza wtedy, gdy uzębienie pacjenta jest mocno zaniedbane. Żeby nie czekać na swoją wizytę w gabinecie posiadającym kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, część z nas woli zapisać się do prywatnego stomatologa. Automatycznie decydujemy się na ponoszenie niebagatelnych kosztów. Tymczasem NFZ gwarantuje wszystkim ubezpieczonym osobom wiele usług z zakresu stomatologii, które są bezpłatne. Przyjrzyjmy się bliżej gwarantowanemu koszykowi świadczeń stomatologicznych.

Nie jesteśmy skazani na drogą prywatną opiekę dentystyczną

Leczenie zębów wbrew pozorom nie musi być dużym wydatkiem i nie musimy godzić się na korzystanie ze słabo wyposażonych gabinetów. Wystarczy wybrać w swoim mieście lekarza stomatologa, który posiada kontrakt z NFZ. Fundusz gwarantuje pacjentom wiele usług z zakresu stomatologii. Najszerszy ich wybór jest dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, dla kobiet w ciąży i połogu, czyli do 42 dnia po porodzie.

Wszystkim pozostałym osobom, które są ubezpieczone w NFZ-cie, przysługują darmowe badania lekarskie stomatologiczne, wraz z pełnym instruktażem, jak prawidłowo myć jamę ustną. Stomatolog z kontraktem NFZ wykona bezpłatne badania kontrolne, będzie leczył próchnicę zębów i leczył kanałowo zęby jednokanałowe. Nie trzeba płacić za leczenie zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, za usuwanie złogów nazębnych, usuwanie zębów, czy za leczenie ortodontyczne wad zgryzu. Jeśli stomatolog uzna, że w przypadku danego pacjenta znieczulenie jest konieczne, jest ono także darmowe. Dwa razy do roku pacjent ma prawo do bezpłatnego, małego zdjęcia RTG, a nawet do leczenia protetycznego – protez częściowych, choć tylko raz na 5 lat.

Pacjenci płacą tylko za materiały, a właściwie tylko za lepsze materiały dentystyczne od tych, które podlegają refundacji. Nie płaci się za tzw. robociznę, większość opatrunków czy też za niektóre elementy protetyczne.

Piękne zęby bez opłat

Możemy zdecydowanie zmniejszyć wydatki na stomatologa i zabiegi dentystyczne, jeśli na co dzień skrupulatnie będziemy dbać o zdrowie całej jamy ustnej. Absolutną koniecznością jest czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przy zastosowaniu dobrej pasty, takiej jak Ajona. Trzeba też używać nici dentystycznych do oczyszczania przestrzeni między zębami, do których nie dociera szczoteczka oraz płynu do płukania ust. Nie zapominajmy także o regularnych, co pół roku wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.