Laser przy leczeniu schorzeń dziąseł

laser-39097_1280Choroby dziąseł i tkanek przyzębia mogą być wynikiem zaniedbań z zakresu higieny jamy ustnej. Powinniśmy czyścić zęby przy zastosowaniu dobrej pasty, takiej jak Ajona, co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym dużym posiłku. Nie zawsze tak jednak czynimy, albo mycie zębów trwa zbyt krótko, aby usunąć wszystkie chorobotwórcze bakterie. Jeśli już choroby te się pojawią, lekarz musi podjąć decyzję o trybie ich leczenia.

Możliwości terapeutyczne

Infekcyjne choroby atakujące dziąsła i przyzębie mogą być poddane leczeniu farmakologicznego, zabiegom stomatologicznym polegającym na mechanicznym usunięciu drobnoustrojów z obszaru zakażonego, albo też nowoczesnym zabiegom z zakresu laseroterapii.

Laserowa terapia fotodynamiczna może wydatnie wspomagać działania dentystów dotyczące czyszczenia zębów z kamienia i płytki nazębnej oraz kieszonek dziąsłowych z zalegających w nich pozostałości organicznych i bakterii.

Na czym to polega?

Pacjent nie powinien obawiać się zastosowania laserowej terapii fotodynamicznej, ponieważ jest ona bezbolesna, a bardzo skuteczna. To zabieg, w którym na leczoną okolicę dziąseł i tkanek przyzębia w pierwszej kolejności nakładany jest specjalny preparat ulegający aktywacji pod wpływem naświetlania laserem diodowym emitującym fale o długości 810 nm. Dzięki temu powstałe silnie reaktywne cząstki ozonu i wolne rodniki tlenowe niszczą drobnoustroje bytujące w jamie ustnej pacjenta oraz zakłócają ich metabolizm, przez co nie mogą się namnażać.

Preparat, który nakładany jest na leczony obszar, zawiera tzw. fotouczulacze, czyli związki chemiczne o budowie pierścieniowej, z których pod wpływem światła uwalniają się reaktywne formy tlenu.

Laseroterapię fotodynamiczną stosuje się w przypadku leczenia schorzeń jamy ustnej, ale również w profilaktyce zakażeń. Eliminuje ona drobnoustroje, które przyczyniają się i powodują zapalenie tkanek jamy ustnej. Zmniejsza aktywność enzymów i polisacharydów wytwarzanych przez mikroorganizmy, a także leczy zapalenie tkanek zlokalizowanych wokół implantów.