Laser w stomatologii jest niezbędny

laser-39097_1280Nauka, jaką jest stomatologia, cały czas ewoluuje i zmienia się w taki sposób, aby zabiegi oferowane pacjentom były skuteczne, ale i bezbolesne. Dlatego do gabinetów stomatologicznych wprowadzono laser, dzięki któremu można leczyć nawet niewielkie ubytki próchnicze, bez konieczności ich rozwiercania. To tylko jeden z wielu sposobów na zastosowanie lasera u dentysty.

Laser stomatologiczny

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych jak najbardziej jest miejsce na to, aby zainstalować sprzęt wykorzystujący laseroterapię. Laser stomatologiczny powinien działać wszechstronnie, być poręczny, niezawodny, a przy tym w pełni bezpieczny dla pacjentów.

Na rynku urządzeń dedykowanych do gabinetów dentystycznych nie brakuje laserów pozwalających na zastosowania terapeutyczne i poprawę estetyki uzębienia pacjentów. Lasery skracają do minimum czas rekonwalescencji pacjenta po zabiegach, nawet tych silnie inwazyjnych.

Nowoczesna technologia laserowa umożliwia terapeutyczne zastosowanie wiązki laserowej i przeprowadzenie znacznie szybciej leczenia. W ten sposób leczy się tkanki twarde i miękkie, w zasadzie we wszystkich dziedzinach stomatologii, a więc w stomatologii zachowawczej, w ortodoncji, implantologii, endodoncji, czy w chirurgii szczękowo-twarzowej.

Wszechstronne działanie laserów

Super czułe, precyzyjne i bezpieczne lasery stomatologiczne pozwalają na pracę w wybranym przez lekarza trybie – na tkankach miękkich lub tkankach twardych. Wystarczy wybrać odpowiednią długość fal światła lasera. Urządzenia te mogą wykazywać działanie fotobiologiczne i fotochemiczne lub fototermiczne w przypadku fal dłuższych.

Jednocześnie, aby laser nie wywoływał bólu czy dyskomfortu u pacjenta podczas przeprowadzanych zabiegów, stosuje się w nim systemy chłodzenia – zarówno samego urządzenia, jak i tkanek człowieka. Takie lasery posiadają elektroniczny system obsługi, którym dopasowuje się czas trwania impulsu świetlnego i przerw pomiędzy impulsami do indywidualnych potrzeb.

W przyszłości niewątpliwie coraz więcej zabiegów stomatologicznych będzie odbywało się z wykorzystaniem lasera. Pacjent nie powinien przy tym zaniechać dbania o higienę jamy ustnej. Tego jak na razie nic nie jest w stanie zastąpić. Wystarczy jednak czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona, aby wypełnić zadania z zakresu profilaktyki dentystycznej.