Kiedy należy czyścić zęby?

Najczęściej słyszymy, że należy myć zęby w zasadzie po każdym posiłku. Przynajmniej dwa razy dziennie każda osoba – dorosły i dziecko, powinna szczotkować zęby, aby móc w sposób skuteczny usunąć resztki pokarmu i namnażające się na płytce nazębnej bakterii. Regularne mycie zębów powoduje, że możemy ustrzec się przed groźnymi chorobami zębów i dziąseł – paradontozą, próchnicą czy chorobami przyzębia. Odpowiednia pasta dobrana dla potrzeb naszych zębów będzie zapewniała im odpowiednią ochronę. Taką pastą będzie pasta Ajona. Nie zawiera ona fluoru i jest polecana przez dentystów każdemu – dorosłym, kobietom w ciąży, czy dzieciom. Pasta Ajona usuwa do 100% bakterii, które powodują powstawanie ubytków w naszych zębach. Co ciekawe, dentyści twierdzą co prawda, że trzeba czyścić zęby rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku, ale nie w każdym przypadku takie zalecenie jest właściwe.

Kiedy należy poczekać z czyszczeniem zębów?

Czy mycie zębów może nam zaszkodzić? Przeciętna osoba odpowiedziałaby na to pytanie negująco. Mycie zębów nikomu nie szkodzi, a jedynie może przynieść jeszcze większą ochronę dla naszych zębów i dziąseł.

Takie twierdzenie mija się jednak z prawdą. Bywa, że mycie zębów od razu po posiłku powoduje, że zęby narażone są na niebezpieczeństwo. Nie należy myć zębów od razu po posiłkach złożonych z pokarmów o niskim poziomie pH. Szczotkowanie jamy ustnej po zjedzeniu owoców cytrusowych, czy wypiciu soków owocowych i napojów gazowanych, może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Jedzenie owoców zwiększa podatność na próchnicę u danej osoby i stanowi realne zagrożenie dla zębów.

Owoce a zęby

Kwasy zawarte owocach powodują, że szkliwo zębów ulega rozpuszczeniu. Jeśli lubimy jeść owoce, powinniśmy je spożywać w odpowiednich porcjach na raz, aby ograniczyć szkodliwe działanie kwasów. Obniżone ph jamy ustnej wpływa negatywnie na nasze zęby, co prowadzi do próchnicy i nawet wypadania zębów w bardzo młodym wieku.

Jedząc owoce i kwaśne produkty powinniśmy po jedzeniu przepłukać usta wodą, a zęby możemy umyć dopiero po odczekaniu godziny. Jeśli zignorujemy te zalecenia, będziemy sukcesywnie niszczyć swoje szkliwo, co prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych i rozchwiania zębów. Innym, przykrym objawem, z jakim możemy mieć do czynienia myjąc zęby od razu pojedzeniu kwaśnych owoców, to nadwrażliwość zębów.

Aby neutralizować kwas zawarty w owocach warto wypijać po nich mleko albo stosować odpowiednie gumy do żucia.