Otwarta zatoka przy wyrywaniu ósemki

zatokiÓsemki, czyli tzw. zęby mądrości, sprawiają wiele problemów zarówno pacjentom gabinetów stomatologicznych, jak i samym dentystom. Często w ich przypadku mamy do czynienia z tzw. zębami zatrzymanymi, które nie wyrzynają się w dziąśle, ale rosną, przez co mogą powodować bolesne uciski i krzywić pozostałe zęby. Dlatego wskazane jest ich operacyjne usunięcie w gabinecie chirurgii dentystycznej. Może się zdarzyć, że po usuwaniu zębów mądrości powstanie powikłanie w postaci otwarcia zatoki. Dlaczego tak się dzieje i jak wówczas postępować?

Połączenie ustno-zatokowe

W fachowej terminologii dentystycznej otwarta zatoka nazywana jest połączeniem ustno-zatokowym. Jest to powikłanie, do którego może dojść nie tylko podczas wyrywania ósemek, ale i usuwania górnych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Występuje ono w sytuacji, gdy wierzchołki korzeni oddzielone są od zatoki szczękowej znikomą warstwą tkanki kostnej lub wyłącznie śluzówką.

Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed przystąpieniem do wyrwania zęba lekarz dentysta zwrócił baczną uwagę na to, jaka jest odległość zatoki szczękowej do wierzchołków korzeni oraz jaka jest szerokość rozstawienia korzeni. Może dojść do samoistnego otwarcia zatoki i jej zasklepienia, ale są też przypadki, że po łyżeczkowaniu zębodołu w wyniku powstałych zmian okołowierzchołkowych, dochodzi do otwarcia zatoki.

Objawem takiego stanu jest wydobywanie się przez nos płynów podczas płukania jamy ustnej czy też możliwość wprowadzenia sondy chirurgicznej lub łyżeczki zębodołowej do zatoki szczękowej. Wtedy nawet mycie zębów dobrą pastą, taką jak Ajona, może prowadzić do jeszcze poważniejszych powikłań.

Szacuje się, że powikłanie w formie otwarcia zatoki podczas ekstrakcji „ósemek” występuje w 3-4 proc. przypadków i dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet.

Interwencja stomatologiczna

Jeśli doszło do otwarcia zatoki przy ekstrakcji zębów mądrości, a otwór jest szeroki, należy połączenie zamknąć płatem śluzówkowo-okostnym z zaszyciem zębodołu. Lekarz musi ponadto sprawdzić, czy z połączenia ustno-zatokowego nie wydobywa się ropa lub płyn. Wtedy konieczne jest operacyjne oczyszczenie zatoki po konsultacji z laryngologiem lub chirurgiem szczękowo-twarzowym.