Jak leczyć zęby na NFZ?

stomatologia_19-128071Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty leczenia pacjentów ubezpieczonych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w podstawowym zakresie. Finansuje również leczenie dentystyczne w gabinetach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Jak leczyć zęby nie płacąc za kolejne wizyty i zabiegi?

Specjalistyczne leczenie za darmo

W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia można za darmo leczyć zęby specjalistycznie w gabinetach dentystycznych z kontraktem z NFZ-tem. Wśród darmowych zabiegów wymienia się:
• Zabiegi z chirurgii stomatologicznej, w tym usuwanie zębów, w tym zębów mądrości, plastykę zatok czy resekcje zębów;
• Zabiegi z protetyki stomatologicznej, w tym wykonywanie protez osiadających całkowitych i częściowych oraz protez dziecięcych;
• Zabiegi z periodontologii, obejmujące podstawowe procedury w leczeniu chorób dziąseł i przyzębia,
• Leczenie ogólnostomatologiczne.

Aby móc uzyskać w wybranym gabinecie dentystycznym darmowe świadczenia finansowane przez NFZ należy przedstawić lekarzowi lub recepcjonistce dowód opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne lub legitymację emeryta, rencisty bądź studenta oraz numer PESEL.

Wielu pacjentów dentystycznych nie wie, jakie zabiegi można wykonywać za darmo na fundusz i korzysta z usług gabinetów prywatnych, płacąc nawet za wizyty kontrolne czy za znieczulenie podawane przy zabiegu. Tymczasem, NFZ wszystkie takie koszty może pokryć, o ile dana przychodnia dentystyczna lub prywatny dentysta ma podpisaną stosowną umowę.

Dbanie o zęby

Raz do roku pacjent może usunąć kamień nazębny u higienistki stomatologicznej nie płacąc za taki zabieg ani grosza. Dzięki temu może lepiej zadbać o swoje zęby i o ich estetykę.

Wizyty kontrolne raz na pół roku również są bezpłatne i pozwalają na dostrzeżenie wszystkich niepokojących zmian, jakie mogą u pacjenta wystąpić w uzębieniu. Aby uniknąć kłopotów należy dostosować się do wytycznych dotyczących elementarnych zasad higieny jamy ustnej i czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie z wykorzystaniem dobrej pasty do zębów, np. Ajona, która w krótkim czasie usunie wszelkie chorobotwórcze bakterie bytujące w jamie ustnej.