Zepsute zęby niszczą nasze serce!

ToothdecayCzy wiecie, że zęby zaatakowane przez próchnicę, mocno zepsute, pełne dziur, mają negatywny wpływ na kondycję naszego serca? Zaniedbania dentystyczne mogą powodować nie tylko ból i utratę zębów, ale również zwiększają ryzyko miażdżycy.

Na czym polega próchnica?

Zepsute zęby są jak otwarta, wciąż ropiejąca rana, w której bez końca namnażają się chorobotwórcze bakterie. W strukturze zęba tworzą się szczeliny i kilku milimetrowe kieszonki, stanowiące środowisko życia dla drobnoustrojów. Uświadamiając sobie to, jak wygląda psucie się zębów, nikt nie powinien zwlekać z udaniem się do dentysty. Zwłaszcza że nowoczesne metody leczenia zębów i techniki znieczulania pacjentów są tak rozwinięte, że zabiegi dentystyczne nie bolą.

Niemniej, nie brakuje ludzi, którzy panicznie boją się wizyt u stomatologa. Ignorują więc latami próchnicę i ogniska zapalne w swojej jamie ustnej. Dopiero kiedy stan pacjenta jest poważny, idzie do lekarza z obrzękniętymi, krwawiącymi dziąsłami, ruszającymi się zębami i zaawansowaną próchnicą.

Początkowo próchnica atakuje szkliwo zębów, ale jeśli w porę ubytek nie zostaje zaleczony, choroba postępuje. W końcu stanem zapalnym objęte jest także przyzębie, czyli tkanki otaczające ząb – dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kości wyrostka zębodołowego.

Ponadto stan zapalny szybko przenosi się z jednego zęba na drugi, obejmując większość uzębienia pacjentów. Zapalenie tkanek przyzębia wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jeśli zostanie zbagatelizowane, liczyć należy się z utratą nawet wszystkich zębów, poważnymi zabiegami chirurgicznymi, a nawet chorobami serca.

Zęby a serce

Sama próchnica nie jest przyczyną poważnych chorób ogólnoustrojowych, atakujących m.in. serce, ale już zapalenie miazgi lub zgorzeli powodują pojawienie się chorobotwórczych bakterii w krwiobiegu pacjenta. Bakterie beztlenowe krążą w krwi pacjenta i są odporne na leczenie. Potrafią oszukiwać układ immunologiczny człowieka i przedostać się do ważnych organów, między innymi do serca, powodując zapalenie wsierdzia, uszkadzając zastawki i przyczyniając się wydatnie do rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Dlatego rak ważne dla naszego serca jest dbanie o higienę jamy ustnej. Wystarczy chociaż dwa razy dziennie, rano i wieczorem czyścić zęby z wykorzystaniem pasty Ajona, aby ustrzec się próchnicy.