Czy biżuteria na zęby jest bezpieczna?

biżuteria nazębnaW ostatnim czasie celebryci z całego świata, głównie w Stanach Zjednoczonych, pokazywali, że biżuterię można nosić dosłowniej wszędzie. Sama Madonna pokazała się na jednej z oficjalnych imprez w specjalnych nakładkach na zęby. Taka zębowa biżuteria zdobywa coraz większą popularność. Pytanie tylko, czy jest ona w pełni bezpieczna dla pacjenta? Czy jest w stanie zniszczyć w jakimkolwiek stopniu szkliwo zębów, albo uszkodzić zęby, dziąsła lub język? Wszystko zależy od tego, z jakim typem biżuterii nazębnej mamy do czynienia.

Higiena konieczna

Nosząc takie błyskotki nade wszystko nie możemy zapominać o tym, że nadal obowiązują nas takie same zasady dbanie o higienę jamy ustnej jak w momencie, kiedy nie nosimy biżuterii na zębach. Warto do codziennego szczotkowania zębów wykorzystać pastę Ajona, która nie zniszczy szkliwa zębów, ale usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie. Pomoże w zlikwidowaniu płytki nazębnej, dzięki czemu będziemy mogli uchronić nasze zęby przed rozwojem próchnicy i powstawaniem ubytków kwalifikujących się jedynie do leczenia.

Jak nosić biżuterię nazębną?

Nakładki na zęby to tylko jeden ze sposobów ozdobienia naszego uśmiechu. Coraz częściej pacjenci wybierają kryształki w różnych kolorach mocowane do zębów. Jest to subtelna, mało ryzykowna metoda na urozmaicenie wyglądu swojej jamy ustnej. Wykonane są one z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów mocowanych bezpośrednio do powierzchni zęba. Takie ozdoby nie niszczą zębów, bowiem przyklejane są do nich z wykorzystaniem kleju stosowanego również do zamków ortodontycznych stosowanych w aparatach stałych. Można samodzielnie wybrać kolorystykę takiej biżuterii.
Zabieg jej przymocowania trwa bardzo krótko, jest bezbolesny i można go wykonać u każdego. Biżuteria utrzymuje się na zębach przez kilka dni. Najlepiej nie podejmować się samodzielnie jej usuwania, ponieważ można uszkodzić zęba. Powinien się tym zająć dentysta, niekoniecznie ten sam, który taką biżuterię montował, choć jest to jak najbardziej wskazane.

Ze szkodą dla jamy ustnej

Duże ozdoby na zębach, w formie nakładek są bardziej niebezpieczne dla naszej jamy ustnej, niż maleńkie kryształki umieszczane na zębach. Mogą podrażnić lub nawet uszkodzić do krwi język, dziąsła lub inne elementy jamy ustnej. Można też uszkodzić zęby, jeśli biżuterię nazębną będzie mocowała osoba, która nie wie, jak prawidłowo tego dokonać.