Czy guma do żucia chroni zęby przed próchnicą?

guma
W reklamach telewizyjnych, prasowych i radiowych oraz w sieci internetowej, jesteśmy zapewniani o cudownych wprost właściwościach niektórych produktów. Nie inaczej jest w przypadku gumy do żucia. Czy rzeczywiście guma do żucia ma zdrowotne właściwości? Czy żując gumę po każdym posiłku możemy ustrzec się powstaniu i rozwojowi próchnicy?

Guma do żucia zamiast pasty do zębów?

Pomimo, że żucie gumy po posiłku rzeczywiście w pewnych przypadkach może zastąpić szczotkowanie zębów, to jednak nie można powiedzieć, że guma powinna zawsze zastępować pastę do zębów. Nawet jeśli bardzo lubimy żuć gumę, to jednak nie powinniśmy zaniedbywać normalnego szczotkowania zębów.

Co najmniej dwa razy dziennie powinniśmy czyścić zęby dobrą pastą do zębów, np. pastą Ajona, aby zapewnić sobie dobrą kondycję naszej jamy ustnej.

Kiedy guma do żucia zapobiegnie próchnicy?

Jeśli po posiłku, np. w restauracji czy barze, nie mamy żadnych możliwości umycia zębów, albo zapomnieliśmy o szczoteczce do zębów i paście, możemy wykorzystać gumę do żucia. Ważne jest, aby była to koniecznie guma bez cukru, ponieważ tylko ona w praktyce jest w stanie uchronić nasze zęby przed rozwojem próchnicy. Jak to się dzieje, że zwykła guma do żucia będzie wystarczającą ochroną dla zębów przed chorobotwórczymi bakteriami i próchnicą?
Ma to związek z tym, że żując gumę w naszej jamie ustnej powstaje znacznie więcej śliny, niż w normalnych warunkach. Ślina z kolei neutralizuje kwasy powstające w jamie ustnej po posiłku. Jeśli nie wyczyścimy zębów po posiłku, albo nie weźmiemy do ust gumy do żucia, nasze pH w ustach wzrośnie, a to stworzy idealne warunki do rozwoju bakterii próchnicy. Żucie gumy pozwala do niedopuszczenia do takiej sytuacji. Zwiększona ilość śliny umożliwia wypłukanie resztek pokarmowych z przestrzeni między zębowych. Zęby pozostają po żuciu gumy czyste, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko próchnicy.

Większość gum bez cukru słodzonych jest przy użyciu substancji wykazujących umiarkowane działanie przeciwbakteryjne, co stanowi dodatkową ochronę dla naszych zębów. Żucie gumy jest korzystne dla jamy ustnej, ale nie jest alternatywą dla szczotkowania zębów, czego wszyscy powinniśmy być świadomi.