Dlaczego zęby ulegają przebarwieniom?

fluorozaŻółte, brązowe czy nawet czarne plamy na zębach skutecznie odbierają nam pewność siebie i powodują, że przestajemy się uśmiechać. Przebarwione zęby nie są powodem do dumy i raczej będziemy chcieli je ukryć przed wzrokiem osób postronnych, czy nawet naszych bliskich. Dlaczego zęby ulegają przebarwieniom i czy można skutecznie powstrzymać taki proces, a nawet usunąć powstałe już na powierzchni zębów plamy?

Czynniki zewnętrzne powodujące przebarwienia

W wielu przypadkach plamy na zębach są wynikiem oddziaływania na szkliwo negatywnych czynników zewnętrznych. Na szczęście pacjenci mają na nie wpływ i mogą im skutecznie przeciwdziałać. Najłatwiejsze w usuwaniu są przebarwienia powierzchniowe, znajdujące się na powierzchni zębów i ciemienia zębów, które są spowodowane spożywaniem pokarmów o dużej zawartości barwników, piciem kawy, herbaty czy czerwonego wina oraz paleniem i żuciem tytoniu. Najłatwiej jest zrezygnować z podobnych używek i produktów spożywczych, aby skutecznie zapobiec przebarwieniom na zębach. Jeśli jednak przyłożymy się do higieny jamy ustnej i będziemy skrupulatnie czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie z wykorzystaniem pasty Ajona, być może wcale nie dopuścimy do pojawienia się przebarwień powierzchniowych.

Przebarwienia w głębszej strukturze zęba co ciekawe mogą być wywołane zbyt dużymi ilościami przyjmowanego fluoru. Stąd też bezfluorowa pasta Ajona będzie jak najbardziej polecana. Przebawienia wewnętrzne mogą powstawać w wyniku przyjmowania antybiotyków, głównie tetracykliny, w okresie tworzenia zębów oraz starzeniem się urazu zębów, co może być przyczyną obumarcia nerwu. Ząb wówczas przyjmuje nieestetyczny kolor – brązowy, szary czy czarny.

Czynniki wewnętrzne powodujące powstawanie przebarwień

Odrębną grupą czynników powodujących przebarwienia na naszych zębach stanowią przyczyny ogólnoustrojowe. Plamy na zębach mogą być jednym z objawów poważnych chorób, na które zapadają pacjenci. W takiej sytuacji nie zwlekając powinniśmy udać się do gabinetu dentystycznego i sprawdzić, jakie jest podłoże przebarwień zębowych. Jeśli okaże się, że nie są to czynniki zewnętrzne, należy umówić wizytę w gabinecie lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu, który zleci dodatkowe badania uzupełniające, aby postawić właściwą diagnozę stanu zdrowia pacjenta.