Jak chronić zęby przed przebarwieniami?

0008467793G-565x849Białe, proste i równe zęby są marzeniem dla wielu osób, które wiedzą, że krystalicznie czysty uśmiech otwiera wiele drzwi. Osoby mające piękny uśmiech są postrzegane jako przyjazne i pozytywnie nastawione do życia. Łatwiej zjednują sobie innych, co okazuje się być bardzo przydatne w przypadku poszukiwania lepszej pracy czy zawiązywania ważnych kontaktów biznesowych. Należy więc dbać w możliwie jak najszerszym zakresie o nasze zęby, już od najwcześniejszego dzieciństwa, aby wyglądały świetnie, w każdej sytuacji i były zdrowe. Jeśli kondycja zdrowotna naszych zębów jest dobra, to i ich wygląd na tym zdecydowanie zyskuje.

Dlaczego na zębach powstają przebarwienia?

Częstym problemem pacjentów gabinetów dentystycznych jest to, że ich zęby nie są jednakowo białe, a na powierzchni wielu z nich powstają nieestetyczne przebarwienia, pomimo stosowania zdawałoby się dobrej higieny jamy ustnej.

Przyczyn powstawania przebarwień zębów może być bardzo wiele. Na pewno ma tu ogromne znaczenie to jak i czym czyścimy zęby. Jeśli stosujemy codzienną higienę jamy ustnej, ale szczotkujemy zęby niedbale, przy zastosowaniu nieodpowiedniej pasty, efekty nie będą zbyt dobre. Dentyści coraz częściej w tym względzie polecają zastosowanie pasty Ajona do codziennego szczotkowania jamy ustnej. Warto co najmniej 3 minuty czyścić zęby przy użyciu pasty Ajona, która skutecznie rozprawi się z bakteriami i pozostałościami jedzenia na zębach i nie dopuści do powstawania przebarwień.

Kolejnym powodem, dla którego pojawiają się przebarwienia na zębach, jest nieodpowiednia dieta. W naszym jadłospisie nie powinny znajdować się w nadmiarze produkty, które zabarwiają zęby. Jeśli pijemy dużo kawy, wina, coca-coli i podobnych napojów, nasze zęby szybko staną się bardziej żółte. Dzieje się tak dlatego, że w produktach tych znajdują się substancje wnikające w szkliwo zębów. To one w rzeczywistości stają się winowajcą długotrwałych przebarwień.

Jak wybielać zęby?

Najlepiej dla żółtych zębów byłoby przeprowadzenie wybielania. Jeśli jednak z różnych względów nie możemy poddać się takiemu zabiegowi, powinniśmy zrezygnować z picia w dużych ilościach kawy, wina i coli, a w ich miejsce stosować produkty, które przy dłuższym stosowaniu mogą wybielić pożółkłe zęby.

Dobrym pomysłem jest też wszechstronne zadbanie o higienę jamy ustnej. Nie wystarczy tylko szczotkować zęby, aby pozbyć się przebarwień. Należy również używać właściwych płynów do płukania ust i nitek do czyszczenia niedostępnych przestrzeni między zębowych.