Jak odzyskać dawny blask zębów?

Zdrowe, lśniące, białe zęby są ozdobą dla naszej twarzy. Dzięki nim możemy często się uśmiechać i wywoływać wyłącznie pozytywne emocje u naszych rozmówców. Kiedy chowamy zęby i obawiamy się uśmiechać z uwagi na nieestetyczne uzębienie, możemy być odbierani w towarzystwie jako osoby zamknięte w sobie, marudne, małomówne czy wręcz wrogo nastawione do innych. Wszystko to nie musi mieć jakiegokolwiek pokrycia w rzeczywistości, choć brak szczerego uśmiechu jest po prostu źle odbierany w grupie, w której się znajdujemy. Jak jednak uśmiechać się, skoro nasze zęby znajdują się w opłakanym stanie? Jak przywrócić im dawny blask?

Higiena przede wszystkim

Jeśli zęby są poszarzałe i mają pierwsze oznaki przebarwień, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o ich gruntowne czyszczenie. Co najmniej dwa razy dziennie musimy szczotkować zęby przy użyciu pasty, która w krótkim czasie usunie wszystkie zanieczyszczenia, resztki pokarmów oraz rzecz jasna wszelkie chorobotwórcze bakterie, które powodują psucie się zębów i wpływają na ich mało estetyczny wygląd. Taką pastą do zębów jest niewątpliwie pasta Ajona. Dzięki niej pozbędziemy się brzydkiego nalotu na zębach, usuniemy płytkę nazębną, na której osadza się kamień i bakterie. Musimy tylko pamiętać o tym, że powinniśmy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dzięki temu pozostaną one w doskonałym stanie na długi czas.

Jeśli podstawowa higiena jamy ustnej nie przywróci blasku naszym zębom, możemy spróbować je wybielić w gabinecie dentystycznym, pamiętając o tym, że w ten sposób osłabiamy nasze szkliwo. Dlatego warto wykonywać podobne zabiegi pod okiem dentysty, który dobierze odpowiedni dla nas zabieg.

Nowe licówki

Jeśli zęby są pełne przebarwień i nie da się ich wybielić w taki sposób, aby odzyskały dawny blask, można zastosować u pacjenta nowe korony i licówki ceramiczne. Dzięki nim można uzyskać perfekcyjny, biały uśmiech. Licówki polegają na umocowaniu na zewnętrznej powierzchni zębów porcelanowych, cienkich nakładek. Taką metodę leczenia i odzyskiwania dawnego blasku naszego uzębienia można zastosować, jeśli u pacjenta nie jest zdiagnozowane wrodzone uszkodzenie szkliwa, rozległe przebarwienia i stłoczenie zębów. Natomiast korony ceramiczne pozwolą na estetyczną odbudowę bardzo zniszczonych zębów.