Kiedy nie możesz umyć zębów…

wodaW pewnych okolicznościach po zjedzeniu posiłku nie mamy możliwości umycia zębów, np. w pracy, czy będąc na spotkaniu w restauracji z kontrahentami biznesowymi. To jedne z naprawdę licznych przykładów tego, że nie zawsze możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów i wypełnić podstawowe zasady higieny jamy ustnej. Co wówczas zrobić? Czy można „opuścić” jedno mycie zębów?

Dlaczego zęby się psują?

Dentyści twierdzą, że psucie zębów w większości przypadków wynika z braku higieny jamy ustnej u pacjentów. Wiele osób albo myje zęby za rzadko, albo w niewłaściwy sposób, przez co narażone są one na oddziaływanie chorobotwórczy bakterii. To wszystko wywołuje w jamie ustnej stany zapalne, rozwój próchnicy i innych chorób zębów i przyzębia czy dziąseł. Natomiast, można szybko walczyć z chorobotwórczymi bakteriami, które rozwijają się w jamie ustnej. Wystarczy czyścić żeby co najmniej dwa razy dziennie pastą Ajona, aby pozbyć się szkodliwych bakterii. Jeśli nie możemy umyć zębów natychmiast po posiłku pastą Ajona, wykorzystajmy ją po powrocie do domu z kolacji czy obiadu na mieście. Ważne jest, abyśmy co najmniej dwa razy dziennie porządnie myli zęby. Dzięki temu zawsze będą one w należytym stanie i nie będziemy walczyć z chorobami naszego uzębienia.

Jak czyścić zęby po posiłku?

Jeśli nie możemy umyć zębów po słodkim posiłku, po wypiciu kawy mogącej powodować przebarwienia, czy też dużym obiedzie, możemy zastąpić takie mycie żując gumę bez cukru, albo też wypijając szklankę wody. Naturalnie zęby oczyszczają się z bakterii dzięki ślinie. Im mamy jej mniej, tym nasze zęby bardziej są narażone na próchnicę i powstawanie ubytków. Woda mineralna, gazowana lub nie, pozwoli nam usunąć pozostałości pokarmów z zębów. Podobnie jak żucie gumy. Pamiętajmy jedynie, aby wykałaczką usunąć przeszkadzające nam resztki pokarmów, które utkwiły w przestrzeniach między zębowych.

Dzięki tym prostym zasadom będziemy mogli ominąć bez szkody dla zdrowia naszych zębów jedno mycie i nie narazimy się na rozwój ubytków. Wystarczy tylko chcieć, aby mieć piękne, zdrowe zęby, mocne i wytrzymałe.