Jak walczyć z obniżaniem się dziąseł?

dentystaW różnym wieku, w przeważającej większości wśród osób starszych, może z czasem pojawić się niepokojące zjawisko obniżania dziąseł. Fachowo, przez stomatologów jest ono nazywane recesją dziąseł. Na czym polega ten proces i czy można mu skutecznie przeciwdziałać? Jak prawidłowo dbać o zęby, aby służyły nam one przez długie lata?

Czym jest recesja dziąseł?

Recesja dziąseł jest procesem polegającym na odsłanianiu się korzeni zębów, stąd też pacjenci często określają go mianem obniżania się dziąseł. Proces ten może wystąpić zarówno w szczęce, jak i w żuchwie pacjenta. Częstym przypadkiem jest występowanie odsuwania się górnej granicy dziąsła, czemu towarzyszy dyskomfort i dolegliwości bólowe. Pacjenci skarżą się na nadwrażliwość związaną ze spożywaniem potraw kwaśnych i słodkich.

Skąd wynika recesja dziąseł?

Zjawisko obniżania się dziąseł może dotyczyć każdego. Nie tylko pacjenci w wieku dojrzałym walcząc z recesją dziąseł, ale także osoby bardzo młode. Zjawisko to może być spowodowane przez:
• Osadzanie się w dużych ilościach kamienia nazębnego na powierzchni zębów,
• Prowadzenie nieprawidłowej diety,
• Kontynuowanie złych nawyków, m.in. gryzienie różnych przedmiotów,
• Niewłaściwe szczotkowanie zębów,
• Nieprawidłowy zgryz pacjenta, który nie jest leczony ortodontycznie,
• Nieprawidłowe leczenie protetyczne.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, wykorzystywanie past, które nie sprzyjają utrzymywaniu właściwej kondycji zębów oraz zbyt twardych szczoteczek przyczynia się do odsłaniania korzeni zębów i obniżania tym samym dziąseł. Należy prawidłowo myć zęby, co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej z zastosowaniem pasty Ajona. Konieczny jest zakup miękkiej lub średniej szczoteczki do zębów, aby przeciwdziałać recesji i nie dopuścić do jej powstania. Jeśli recesja dziąseł zostanie wcześnie zauważona lub zgłoszona dentyście, można wszcząć efektywne, w pełni skuteczne leczenie. W pierwszej kolejności trzeba usuną kamień nazębny. Jeśli recesja ma już zaawansowaną fazę rozwoju, zalecane jest leczenie chirurgiczne.