Na czym polega profilaktyka chorób dziąseł?

zębyCzerwone, bolące, spuchnięte i krwawiące dziąsła to problem wielu ludzi. Wynika on w przeważającej ilości przypadków z braku lub niewłaściwej higieny jamy ustnej. Pomimo, że większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zęby i dziąsła należy codziennie myć – przynajmniej rano i wieczorem, często się do takich zasad nie stosujemy. Jest to wynik lekceważącego podejścia do własnej jamy ustnej lub zwyczajnego lenistwa. Tymczasem, proste mycie zębów, np. pastą Ajona szybko rozprawiającą się z chorobotwórczymi bakteriami bytującymi w naszej jamie ustnej, wystarczyłoby, aby wypełnić profilaktykę chorób dziąseł.

Zapalenie dziąseł

Najczęstszą chorobą dziąseł, z jaką mają do czynienia dentyści u swoich pacjentów, jest zapalenie dziąseł. Objawia się ono puchnięciem dziąseł, zbieraniem się pod ich powierzchnią ropy, krwawieniem z dziąseł i dolegliwościami bólowymi. Można przeciwdziałać zapaleniu dziąseł właściwie czyszcząc zęby.

Działania zapobiegawcze

Chcąc uniknąć bolesnych problemów z dziąsłami często wystarczy codzienne szczotkowanie zębów. Dentyści zalecają, aby myć zęby, dziąsła, język i wszystkie inne wewnętrzne elementy jamy ustnej, rano i wieczorem, a najlepiej dodatkowo po obiedzie. Dzięki temu można skutecznie zwlaczyć bakterie żyjące w jamie ustnej i powodujące różnorodne schorzenia. Przy szczotkowaniu zębów należy wykonywać ruchy wymiatające, z góry na dół oraz ruchy okrężne. Taki delikatny masaż miękką szczoteczką dziąseł pozwoli na poprawę ich ukrwienia.

Warto też używać na co dzień płynu do płukania ust z elementami przeciwbakteryjnymi, które chronią całą jamę ustną przed powstawaniem płytki nazębnej.

Aby nie narażać swoich dziąseł na rozwój stanu zapalnego, dentyści radzą również częste wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu szybko dostrzeżony zostanie problem i lekarz zapisze pacjentowi odpowiednie płukanki do jamy ustnej. Zaleca się ponadto rzucenie palenia, ograniczenie picia alkoholu i kawy i odpowiedni, zdrowy styl życia. Są to czynniki bardzo istotne w profilaktyce chorób przyzębia.